Tiež niekedy tápeš, ako obliekať deti, aby im nebolo horúco ani zima, a do akých materiálov? Dobre to poznáme! Preto sme pre teba pripravili porovnanie materiálov, aby si vedela po akom najlepšie siahnuť. Deťom bude tak akurát teplo uprostred decembra aj júna, neprepotí sa a užijú si každú hru na plno.
Poďme sa na to pozrieť.
Merino vlna
Merino vlna je veľmi odolná a udrží si tvar, tzv. žmolkuje. Merino vlna je pružná, vynikajúca na rastúce oblečenie a nekrčí sa. Ponúka dobrú UV ochranu, a je ideálny na šantenie vonku. Merino vlna je mimoriadne pohodlná a hebká na dotyk, nehryzie. Jej údržba je náročnejšia na dodržiavanie, kedy sa musí prať na 30 ° C bez aviváže, nesmie do sušičky. Merino vlna má vynikajúcu schopnosť odvádzať vlhkosť, udrží telo suché a hreje aj keď je vlhká.
Merino vlna má vysokú odolnosť proti zápachu vďaka prirodzeným antimikrobiálnym vlastnostiam. Skvele reguluje teplotu, v zime hreje av lete chladí. Merino vlna je hypoalergénna a idelanie pre deti s citlivou pokožkou. Prečítaj si prečo práve merino vlna pre deti s atopickým ekzémom.
Merino vlna je navyše obnoviteľným a biologicky rozloženým zdrojom, čo robí merino vlnu udržateľnejšou voľbou ako syntetické vlákna. Hmotnosť merino vlny je veľmi nízka, je výhodná pre vysokointenzívne športy alebo aktivity, ktoré vyžadujú obratnosť a pohyblivosť. Čo sa ceny merino vlny týka, merino vlna je cenovo najnáročnejšia.
Prečítaj si prečo práve merino vlna pre deti s atopickým ekzémom.
Bavlna
Bavlna má menšiu odolnosť, ľahšie sa opotrebuje, najviac odolná je voči žmolkom. Bez prímesi je málo pružná. Bavlna sa oproti bambusu a merinu stláča najviac. Má slabú UV ochranu, nie je vhodná na dlhý pobyt na slnku. Bavlna je príjemná na nosenie, ale menej priedušná. Bavlna je jednoduchá na údržbu. je možné ju prať v práčke na ľubovoľný program a tiež sušiť v sušičke. Bavlna nemá takmer žiadnu odolnosť proti zápachu a taktiež má slabú reguláciu teploty.
Bavlna nie je bio, a tak môže obsahovať chemikálie a spôsobovať alergie. Pestovanie bavlny konvenčným spôsobom je najviac chemizovaným odvetvím poľnohospodárstva. Siahni preto radšej po ekologickej bavlne. Bavlna absorbuje najviac vody, je preto z týchto materiálov najťažšia. A čo sa ceny týka? Bavlna je najlacnejšia.
Pozri sa na oblečenie z merino vlny pre celú tvoju rodinu. Tu.
Bambus je veľmi odolný, mierne žmolkuje a tak si udrží aj svoj tvar. Bambus je málo pružný, a oproti merino viac pokrčený. ÚV ochrana je dobrá, ale nižšia ako u vlny. Bambus je veľmi pohodlný, mäkký a ideálny na citlivú pokožku. Jeho údržba je rovnaká ako u merino vlny, teda musí sa prať maximálne na 30 ° C, bez aviváže a nesmie do sušičky. Odvádza perfektne vlhkosť, ale nie tak efektívne ako merino vlna.
Bambus má strednú odolnosť voči zápachu vďaka antibakteriálnym vlastnostiam. Jeho regulácia teploty je dobrá, hodí sa na športové oblečenie. Bambus je hypoalergénny a antibakteriálny, ideál pre deti s citlivou pokožkou. Jeho rozsiahly koreňový systém pomáha zabrániť erózii pôdy, čo z neho robí ekologickejšiu voľbu v porovnaní s tradičnou bavlnou alebo syntetickými vláknami. Či už ideš na túru, beháš alebo sa zúčastňuješ jogy, ľahká povaha bambusového oblečenia umožňuje ľahký pohyb a zvyšuje zážitok nositeľa. Cenovo je dostupnejšie v porovnaní s merino vlnou.
Zhrnutie: Čo je lepšie, vlna alebo bavlna?
Je to ako pýtať sa: „Čo je lepšie, skrutkovač alebo kladivo?“ V niektorých situáciách je lepšia vlna, v iných zase bavlna. Občas nie je jasná odpoveď a niekedy je najlepšia zmes materiálov.
Poďme sa teraz preto pozrieť na jednotlivé situácie, nech si ešte viac ujasníš, po akom materiáli kedy siahnuť. Ktorý materiál je teplejší? Vlna. Tu nie je čo riešiť: vlna je jedným z najlepších prírodných izolantov.
Ktorý materiál viac chladí? Bavlna. Ľahká bavlna je v horúcom dni nesmierne chladivá. Ale vlna merino je tiež obľúbeným materiálom pre teplé počasie, pretože odvádza pot od kože.
Ktorý materiál je lepší, keď je mokrý a vlhký od potu alebo inej tekutiny? Vlna. Je to prírodný izolant aj za mokra, zatiaľ čo mokrá bavlna sa môže stať nepríjemne lepkavým a ťažkým materiálom.
Ktorý materiál je drahší? Vlna. Obvykle oveľa drahšie.
Ktorý materiál je ekologickejší? Remíza. Oba materiály sú prírodné, biologicky rozložiteľné a vyrábané z obnoviteľných zdrojov. Čo sa týka ekologického dopadu, je to porovnanie hrušiek s jablkami. Vlna produkuje viac skleníkových plynov, zatiaľ čo konvenčne pestovaná bavlna vyžaduje mnoho vody a pesticídov.
Pokiaľ stále tápeš, ktorý materiál je najlepší, prečítaj si viac tu.
Potrebuješ poradiť s výberom vhodného oblečenia pre seba a tvojich najbližších? Napíš nám na sylvie@bergam.cz.
Bergam nie je iba ďalší e-shop. Sme tu pre vás.